Zemais starts ciltsdarbā – iepazīsties ar bišu māšu instrumentālās apsēklošanas pakalpojuma procesu
Sveiciens visiem, kam sirdī mājo bezgalīgi
liela mīlestība pret medus bitēm!
Arī šogad ir iespēja pieteikt bišu māšu instrumentālās apsēklošanas pakalpojumu visā Latvijā. Šogad pakalpojuma cena paliek nemainīga – 25 EUR par katru apsēkloto bišu māti, LBB biedriem – 12.50 EUR.
Pateicoties Latvijas Biškopības biedrībai, kas 2022. gadā saviem biedriem līdzfinansē 50% no pakalpojuma izmaksām, katram biškopim ir izcila iespēja ieviest savā dravā bišu saimes ar zināmas izcelsmes bišu mātēm un traniem un spert pirmos soļus ciltsdarbā!
Lai atbildētu uz biežāk uzdotajiem
jautājumiem, kas var rasties saistībā ar gatavošanos bišu māšu apsēklošanai,
esmu sagatavojusi īsu aprakstu visam plānošanas un realizēšanas procesam.
UZMANĪBU - Bišu māšu un tranu materiāla apzināšana un sēklošanas datumu rezervēšana.
Izvēlies savas dravas labākās bišu saimes un pieņem lēmumu, no kurām bišu saimēm ataudzēsi bišu mātes un/vai tranus. Ja Tev nav iespēju nodrošināt bišu mātes vai tranus, tad mēs labprāt palīdzēsim un piedāvāsim no mūsu materiāla trūkstošo pusīti (visu rasu bišu mātes vai tranus), lai apsēklošanas process varētu notikt un Tev būtu iespējams saglabāt savu bišu saimju īpašības.
Ja tranus varēsi nodrošināt pats, lūdzu, sazinies ar mums, kad konstatē, ka bišu saimē Tava ieliktā tranu apkāre ir izvilkta un sadēta. Trani būs derīgi apsēklošanai 38.-44. dienā kopš bišu māte būs sadējusi tranu kāri, līdz ar to mēs varēsim uzreiz rezervēt nedēļu, kurā veiksim apsēklošanas procesu. Ar rezervi uz vienu bišu māti būs nepieciešami 30 trani. Savukārt bišu mātes vari uzpotēt 20 dienas vēlāk, lai nodrošinātu, ka sēklošanas dienā bišu mātes būs 6-12 dienas vecas kopš piedzimšanas (vairāk par tranu sagatavošanu lasi žurnālā “Biškopis” 04.2021., Nr. 2).
Ja varēsi nodrošināt tikai bišu mātes un Tavām mātēm būs nepieciešami trani, arī tad savlaicīgi sazinies ar mums, lai mēs vienotos par traniem, kurus vēlēsies izmantot apsēklošanas procesā. Nedaudz vēlāk mēs Tev dosim ziņu, kad būs pieejami trani, kurā nedēļā varam veikt apsēklošanas procesu un kad Tev būs jāpotē bišu mātes.
Atkarībā no Tavas atrašanās vietas Latvijā un apsēklojamo bišu māšu skaita vienosimies, kur ērtāk būs veikt apsēklošanas procesu: pie mums Inčukalnā, Siguldas novadā vai pie Tevis saimniecībā.
GATAVĪBU – Darbības, kuras ņem vērā līdz apsēklošanas dienai.
Ceturtajā dienā pēc tranu kāres sadēšanas pārnes to uz tranu kopējsaimi (bezmātes saime ar māšu šķirsietu priekšā skrejai vai nodalīts korpuss ar māšu šķirsietu) un uzturi tai peru kopšanas noskaņojumu – papildini saimi ar peru un barības kārēm. Bezienesuma laikā saimi stimulē ar cukura sīrupu 1:1 vai medu un ziedputekšņiem. Trani piedzims 24. dienā. Dažas dienas pirms apsēklošanas dienas ļoti ieteicams traniem ļaut izlidoties, lai tie izkārnās un samazinās risks piesārņot spermu tās ievākšanas laikā. Vari izvēlēties sev piemērotāko variantu: iekrāsot tikko piedzimušos tranus un ļaut tiem brīvi dzīvot dravā (iegūsi ļoti veselīgus ar 100% izcelsmi zināmus tranus); dažas dienas pirms apsēklošanas aizvest tranu kopējsaimi uz nomaļu, izolētu vietu un ļaut traniem pāris vakarus aplidoties (trani būs ļoti labi iztīrījušies); sagatavot stropam papildu telpu vai tranu izlidošanās kasti, kuru noteikti sāc lietot nedēļu pirms apsēklošanas (“Biškopis” 04.2021., Nr. 2).
Ideālā gadījumā uzpotētajām bišu mātēm ļauj piedzimt un brīvi apdzīvot nukleusu/atdaleni līdz apsēklošanas dienai. Obligāti priekšā skrejai piestiprini māšu šķirsietu! Uz apsēklošanas dienu bišu māti būs nepieciešams noķert un ievietot bišu māšu krātiņā. Ķerot māti, ieteicams lietot ūdens smidzinātāju un to darīt no rīta vai vakarā pēc dabiskā izlidošanās laika. Ja tomēr raizējies, ka bišu māte ķeršanas laikā var uzlidot gaisā, kā otrs pietiekoši labs variants var kalpot bišu mātes turēšana krātiņā virs viņas paredzētā atdaleņa. Brīvi dzīvojoša māte būs izmēros lielāka, veselīgāka un vieglāk apsēklojama.
STARTS – Process apsēklošanas dienā.
Norunātajā sēklošanas dienā dosimies pie Tevis vai otrādi. Dodoties pie Tevis, lūdzu, izplāno, kurā telpā būs pieejama izlietne, elektrības rozete, brīvi pieejams logs, pret kuru izlidināt tranus un apskatīt bišu mātes. Par darba galdu un krēsliem parūpēsimies mēs paši.
Tavs pirmais dienas uzdevums būs atdaleņos noķert visas sēklošanai paredzētās bišu mātes plastmasas ruļļos vai māšu krātiņos. Visas apsēklojamās bišu mātes uzreiz iemidzināsim pirmo reizi. Pēc tam tās varēsi atgriezt atpakaļ atdaleņos.
Nākamais uzdevums – Tev būs jāsagatavo trani, tos telpā var ienest salasītus koka krātiņā vai ar visu apkāri bišu māšu izolatorā. Tranus palaidīsim brīvībā aplidoties pret logu un uzsāksim spermas ievākšanu. Līdz pusdienlaikam tranus brīvi varēs izcelt ar apkārēm no stropa un tos nolasīt vai ar visām apkārēm ienest telpā, jo tie vēl būs rāmi un nesteigsies lidot. Pēcpusdienā gan trani būs jālasa no tranu izlidošanās kastes vai jānes telpā noslēgtā izolatorā, lai tie nepaceļas gaisā.
Pēc spermas savākšanas varēsi pakāpeniski pa 2-3 bišu mātēm nest uz apsēklošanu. Apsēklošanas procesā bišu mātes iemidzināsim otro reizi. Pēc apsēklošanas mātes liksim papīra gultiņās, un varēsi to aiznest atpakaļ uz atdaleni, lai to uzreiz apkopj darba bites un mātei uzreiz ir iespēja brīvi izkustēties, kas ir ļoti svarīgi pirmajās 40 h pēc apsēklošanas, kamēr notiek spermas migrēšana uz spermas uzkrājēju. Pagājušajā gadā bišu māti pirms tiešas ielaišanas atdalenī viegli appūtām ar medus ūdeni, lai sajauktu smaržas un atvieglotu mātes pielaišanu, īpaši gadījumos, ja atpakaļ atdalenī tika atgriezta sveša māte. Drošības labad ar medus ūdeni apsmidzinājām arī visu atdaleni no augšpuses. Atdaleņa skrejai obligāti jābūt aprīkotai ar māšu šķirsietu līdz dienai, kad bišu māte ir uzsākusi dēt.
Jaunus atdaleņus sagatavo uzmanīgi, pirms svešas mātes pielaišanas pārbaudi un izplēs visas sasteigtās māšu kannas, ideālā gadījumā atdalenī ir tikai aizvākoti peri (tātad tas jāgatavo vismaz 9 dienas iepriekš).
FINIŠS – Bišu māte ir uzsākusi dēt.
Pēc apsēklošanas bišu māte uzsāks dēt aptuveni nedēļas laikā, dažas mātes arī 2-3 nedēļas vēlāk. Sagaidi peru aizvākojumu un sāc bišu mātes un jauno darba bišu novērtēšanu.
Ļoti precīzs un detalizēts apraksts ar bagātīgu vizuālo materiālu par bišu māšu instrumentālo apsēklošanu, kā arī tranu audzēšanu ir pieejams Latvijas Biškopības biedrības izdotajā brošūrā “Bišu māšu mākslīgā apsēklošana” (Autors: Valters Brusbārdis).
Ja rodas jautājumi gan par plānošanu, gan par pašu apsēklošanu vai rodas kādi sarežģījumi, droši zvani 28772467 (Agnese). Par plānotajiem apsēklošanas izbraukumiem pēc pieprasījuma dažādās Latvijas vietās aktīvi ziņosim mūsu mājas lapā www.smilga-spalvina.lv un Facebook, lai pie reizes apzinātu arī vietējos biškopjus, kas vēlas izmantot pakalpojumu.
Noslēgumā, iedvesmojoties no Nīla Ārmstronga: “Šis ir mazs solis biškopim, bet milzīgs lēciens biškopības nozarei Latvijā”.
Publicēts Latvijas Biškopības biedrības izdotajā žurnālā "Biškopis", 2022. gada 2. izdevums.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.