Apskats par bišu māšu instrumentālās apsēklošanas sezonu 2022

Ar straujiem soļiem tuvojas 2023. gada aktīvā sezona biškopībā, bet līdz tam vēl varam atskatīties uz pagājušā gada darba augļiem. Pagājušajā sezonā nācās saskarties ar būtisku izaicinājumu – ārkārtīgi īsu bišu māšu instrumentālās apsēklošanas sezonas ilgumu, kas ilga tikai 3 nedēļas.

Vairāk par 2022. gada sezonas izaicinājumiem un rezultātiem lasi tālāk šeit ...

Zemais starts ciltsdarbā – iepazīsties ar bišu māšu instrumentālās apsēklošanas pakalpojuma procesu

Arī 2022. gadā ir iespēja pieteikt bišu māšu instrumentālās apsēklošanas pakalpojumu visā Latvijā. Šogad pakalpojuma cena paliek nemainīga – 25 EUR par katru apsēkloto bišu māti, LBB biedriem – 12.50 EUR.

Pateicoties Latvijas Biškopības biedrībai, kas 2022. gadā saviem biedriem līdzfinansē 50% no pakalpojuma izmaksām, katram biškopim ir izcila iespēja ieviest savā dravā bišu saimes ar zināmas izcelsmes bišu mātēm un traniem un spert pirmos soļus ciltsdarbā!

Lai atbildētu uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kas var rasties saistībā ar gatavošanos bišu māšu apsēklošanai, esmu sagatavojusi īsu aprakstu visam plānošanas un realizēšanas procesam.

Lasīt tālāk...

Kā novērtēt bišu saimju īpašības?

Jauns gads ir iesācies ar jaunu apņemšanos biškopībā – ieviest praksē bišu saimju novērtēšanas sistēmu. Kā jau ar jebkuru apņemšanos, tā arī ar sistēmu – tā strādā, ja to konsekventi ievēro un ir skaidrs, ko tieši vēlamies ar to panākt jeb kāds ir šīs novērtēšanas sistēmas ieviešanas mērķis. Mērķis ir iegūt objektīvus rezultātus par bišu saimju sniegumu sezonas ietvaros, lai varētu atlasīt labākās bišu saimes, no kurām ataudzēt materiālu (bišu mātes, tranus) un veidot nākamās paaudzes krustojumus ar nolūku izkopt noteiktas bišu saimju īpašības. Kā jau iepriekšējā rakstā (2021. gada decembra “Biškopis”) minēju, lai mazinātu ārējo vides faktoru ietekmi uz bišu saimju īpašībām, ir nepieciešams veikt selekcijas darbu vietējā mērogā, lai gūtu labāko iespējamo rezultātu. Un novērtēšanas sistēmas ieviešana dravā ir viens solis, ko spert šajā virzienā.

Lasīt tālāk...

Kas nosaka bišu saimju īpašības?

Katram biškopim ir kāda mīļākā bišu saime, kurai piemīt noteikts īpašību kopums. Vienam biškopim būtiska ir saimes produktivitāte (medus un citu biškopības produktu iegūtais daudzums), otram – saimes miermīlīgums, lai ir patīkami strādāt dravā, trešajam – maza spietošanas tieksme.

Kopējās bišu saimes ārējās īpašības jeb fenotipu, kas iekļauj sevī medus produkcijas daudzumu, higiēnisko uzvedību, ziemošanas spējas, spietošanas uzvedību, agresiju, slimību rezistenci u.c. tiešā, gan netiešā veidā ietekmē bišu saimes ģenētiskā daudzveidība, indivīdu mijiedarbība, genotips, kā arī ārējās vides apstākļi.

Lasīt tālāk...

Apskats par bišu māšu instrumentālās apsēklošanas sezonu 2021

Nemanot atnācis augusts un bišu māšu instrumentālās apsēklošanas sezona ir veiksmīgi noslēgusies. Šovasar bija lieliska iespēja bišu mātes sēklot biškopjiem Kuldīgā, Jēkabpilī, Nītaurē, Cesvainē, Inčukalnā. Lai arī katrs no biškopjiem pavasarī apņēmīgi bija ieplānojis izaudzēt savus tranus, tomēr sezonas darbu trakumā atrast laiku tranu audzēšanai izdevās vien daļai biškopju. Turpmāk vēlos pastāstīt par to, kā tad šajā sezonā mums ir gājis.

Lasīt tālāk...

Bišu māšu instrumentālā apsēklošana, 1. solis – tranu audzēšana

Viena no šī gada aktualitātēm ir bišu māšu instrumentālā apsēklošana, kas sniegs iespēju biškopjiem ar kontrolētas pārošanās metodi ieviest, uzlabot un saglabāt savu bišu saimju labākās īpašības dravā, piem., augstu ražīgumu, vēlamo saimju attīstības straujumu pavasarī, miermīlīgumu, tīrīgumu u.c. [1].

Instrumentālā bišu māšu apsēklošana ir kontrolēta apsēklošanas metode, kuras rezultātā manuāli no traniem, kas dzimuši no mātes ar labām saimes īpašībām, tiek savākta sperma un ievadīta neapaugļotā mātē, kas izaudzēta no citas mātes ar vēlamām saimes īpašībām.

Lasīt tālāk...